מיחזור בקבוקים חוסך משאבים ואנרגיה

© נכתב עי מערכת אתר www.4-me.co.il | בשבילי ש.ס. |

תהליך מיחזור הינו תהליך של יצירת חפצים חדשים מפסולת.

מיחזור בקבוקי פלסטיק הוא לא פחות חשוב. נדרש פחות מאמץ לייצר מוצרים חדשים מפלסטיק ממוחזר מאשר מפלסטיק חדש. מיחזור פלסטיק הינו עוד צעד נכון לסביבה בריאה וחסכונית. מיחזור טוב לאיכות הסביבה.

תהליך מיחזור פלסטיק מבקבוקי ומכלי פלסטיק, הינו תהליך שצורך פחות אנרגיה מאשר ייצור פלסטיק חדש. מהעיבוד מחדש של הפלסטיק הממוחזר שעשוי מבקבוקי משקה, נוצר חומר הנקרא פוליאסטר. מפוליאסטר אפשר לייצר מוצרים חדשים. לדוגמה: רהיטים כתחליף לעץ, מדרכים בגנים, משטחים להעמסה, ארגזים שונים; מסיבי הפוליאסטר אפשר לייצר שמיכות פליז, מעילי פליז, מילוי פוליאסטר ועוד.
 
ככול שנמחזר יותר ויותר בקבוקי פלסטיק, כך נקטין את כמויות הזבל במזבלות. מחזור פלסטיק יתרום להפחתת זיהום הקרקע באופן דרסטי.
מיחזור בקבוקי פלסטיק חוסך אנרגיה. ייצור מחדש של פלסטיק משרפים, דורש יותר אנרגיה מאשר להשתמש שוב בפלסטיק קיים.

לכן, במקום לזרוק את הבקבוקים, העבר אותם לנקודת המיחזור והאיסוף השכונתית.

מיחזור פלסטיק מעורר מחלוקת עם אנשי איכות הסביבה. מפעל מיחזור ממוצע משתמש מעל 100,000 גלונים של מים ליום אחד בתהליך מיחזור הפלסטיק. קבוצות אשר מזוהים עם חיסכון ושימור מים טוענים כי אין תועלת במיחזור בגלל בזבוז מים, ואחרים טוענים שאפשר לפתור את בעיית בזבוז המים במפעלי המחזור ומה שחשוב יותר באמת הוא פתרון בעיית הררי הפלסטיק ההולכים וגדלים.

מיחזור פלסטיק וניילון - בעד ונגד 

בקבוקי פלסטיק השתלטו על חיינו. מזבלות מלאות ב בקבוקי ומכלי פלסטיק. חופים, נופים ויערות יפיפיים מלאים בפסולת ושאריות פלסטיק, מעשי ידי אדם. פלסטיק, שאינו מתכלה במהרה מאיים עלינו בכל פינה.
הפלסטיק והניילון נמצא בין החומרים המורכבים יותר למיחזור, אולם, הפלסטיק הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר שאתם חייבים לחשוב למחזר. פלסטיק מכיל חומרים מסרטנים, שנספגים בקרקע. ומכאן, חפצים עשויים פלסטיק או ניילון, במהלך תהליך ההתכלות שלהם, גדלה כמות הפחמן באוויר, מפר את האיזון הטבעי וזה פוגע בסביבה. יש המאמינים שזהו המקור המוביל לשינוי האקלימי שאנו חוזים בימינו.
 
כאשר מוצר פלסטיק ו ניילון הגיעו לסוף דרכם אצל הצרכן, הם מוסעים למרכזי המיחזור, ממויינים לפי סוגי הפלסטיק ומועברים למפעלי המיחזור. במפעלי המיחזור קוצצים את הפלסטיק לפתיתים קטנים. הפתיתים עוברים ניקיון, מיובשים, מותכים ומתגבשים בצורת כדורים קטנים. הפלסטיק בצורתו החדשה, נשלח ליצרני מוצרים פלסטיק חדשים. מאות חברות משתמשות בפלסטיק ממוחזר כדי לייצר מגוון חדש של פריטים כמו רהיטי גן, בגדים, צעצועים, חלקי מכונות, שטיחים, שקיות אשפה ועוד..  

שימוש נרחב עבור פלסטיק ממוחזר הופך אותו למשאב יקר ערך. 

 

סכנות בשימוש בקבוקי מים מפלסטיק

בוודאי נתקלתם בשאלה האם בקבוקי מים מינראליים מסוכנים לבריאות.
מה לא בסדר עם בקבוק הפלסטיק?
ב בקבוקי פלסטיק נמצא כימיקל הנקרא ביספנול Bisphenol  .(BPA) ארגון המזון והתרופות האמריקני (FDA) אומר שה- BPA בטוח אם מצוי ברמות נכונות. למרות זאת, גדל והולך מספר האנשים המאמינים שהחומר עלול להוות סיכון בריאותי, במיוחד אם הוא נחשף לחום גבוה או קיפאון עמוק.

התופעות האפשריות מביספנול Bisphenol  BPA

מחקרים שנעשו על בעלי חיים, נראה BPA משפיע על התפתחות המוח, פוגע בעיניים וגורם לסוגים מסוימים של סרטן.
בקבוק מים שנפתח חייב להיות מטופל כמו כל מזון אחר. אם לא היה בקירור, חיידקים ומזיקים עלולים להתפתח

חלופות לבקבוקי פלסטיק

במקום לשתות מבקבוקי פלסטיק, בחרו לשתות מי ברז מסוננים או בקבוקי אלומיניום לשימוש חוזר ללא פיות BPA או בקבוקי זכוכית. מוצר חדש שעשוי להיות בחירה טובה, הינה מים או שתייה קלה בקרטון נייר הניתן למיחזור של 100% (עשוי נייר ממוחזר).

יתרונות מיחזור בקבוקי פלסטיק  

מכל החומרים האופייניים שאנחנו ממחזרים, נייר, מתכת, אלומיניום או זכוכית, פלסטיק הוא החומר המסובך מכולם. למרות זאת ישנם יתרונות רבים למחזור פלסטיק מבקבוקים. 

1. הקטנת שטח מזבלות 

אחד הדברים החשובים במיחזור בקבוקי פלסטיק הינה הפחתת כמות הפסולת הנכנסת למזבלות. ככול שרמת המחייה עולה, המזבלות מתמלאות בקצב גבוה יותר. מיחזור של 1 טון של פלסטיק, חוסך מעל 7 מטרים מעוקבים שטח במזבלה.

2. עלויות טיפול באשפה נמוכות

מקטין אל עלויות הטיפול בפסולת ברשות המקומית. 

3. ניקיון

משפר את מצב הניקיון במקומות ציבוריים.  

4. חיסכון ושימור אנרגיה 

מיחזור פלסטיק הבא מבקבוקים חוסך אנרגיה רבה. מחזור של חצי קילוגרם פלסטיק בקבוקים, יכול לחסוך עד 12,000 BTUs של אנרגיה. בייצור מוצרים ממוחזרים מפלסטיק קיים משתמשים רק בשני שליש אנרגיה מייצור חדש. 

5. הפחתת גזי החממה

שימוש בחומר ממוחזר במקום חומרי גלם חדשים בייצור מוצרי פלסטיק, מפחית את פליטת גזי החממה.

6. מוצרים חדשים עמידים יותר 

המוצרים החדשים המיוצרים מפלסטיק ממוחזר עמידים יותר וזולים יותר מהמוצרים מחומר חדש.

7. יצירת מקומות עבודה חדשים 

מיחזור מייצר מקומות עבודה חדשים. ההערכה היא שמיחזור מייצר כשישית ממקומות העבודה האפשריים במדינה.

אז למה אנשים לא ממחזרים? למה לא כולם שותפים למיחזור?